Přírodní rezervace v Praze:: [ Vytvořeno 29.01.2009 ]
[ Shlédnuto 31105x ]

O Divoké Šárce

Národní přírodní rezervace Divoká Šárka o rozloze 25,4 ha se rozkládá podél Šareckého potoka, který se vlivem času zaryl hluboko do skal tvořených buližníky a břidlicemi. Tím vytvořil 2 km dlouhý průlom se dvěma hlubokými soutěskami.
Archeologické objevy dokazují osídlení oblasti paleolitickým člověkem, který zde vybudoval Šarecké hradiště na Šestákově skále. Slovanské hradiště poté zaniklo mezi 9. a 10. stoletím.


Jižní skály jsou porostlé převážně teplomilnými rostlinami a je možno zde pozorovat skalní stepi. Podél potoka se můžeme vydat mezi soutěskami po asfaltové stezce a navštívit restauraci Dívčí skok či přírodní koupaliště Divoká Šárka. Jestliže se rozhodneme vystoupat na některou ze zdejších skal, pak již musíme počítat s cestou bez chodníků. Za tuto trochu nepohody budeme odměněni pohledem na široké okolí a převážně nádrž Džbán, která se nachází pod skalami. Blízkost letišti Ruzyně umožňuje z vrcholu skal pozorovat přistávající a vzlétající letadla, což může být zajímavé hlavně při západu slunce.

Pro lezce skály nejsou vhodné, protože jsou tvořeny hodně lámavou horninou a již se zde stalo mnoho nehod. Lezení je povoleno jen v bezpečnějším úseku nedaleko restaurace Dívčí skok.

Divoká Šárka svádí k procházkám a dalším aktivitám během celého roku. V létě je rezervace vhodná k procházkám či jízdám na kole, během „ladovské“ zimy je zde možné jezdit na běžkách či bruslit na zamrzlé nádrži Džbán. V zimě může být procházka obohacena o zajímavé ledové útvary.

Doprava

Divoká Šárka se rozkládá na území Prahy 6 (část Dolní Liboc), což je jen několik málo minut autobusem či tramvají z konečné metra A Dejvická. K příjezdu do rezervace je možno využít linky autobusů číslo 119 nebo 218 a tramvají 20 nebo 26. Ať již jedeme autobusem či tramvají bude naší výstupní stanicí Divoká Šárka od níž je rezervace vzdálená jen pár desítek metrů. Při cestě autem může využít parkoviště Mc Donald, které se nachází vedle autobusové zastávky.