Zimní výstup na horu Milešovka (837 m.n.m):: [ Vytvořeno 04.01.2010 ]
[ Shlédnuto 11572x ]

O hoře Milešovka

Nejvyšší hora Českého středohoří a zároveň největrnější hora České republiky se nachází v Ústeckém kraji jen pár kilometrů od Lovosic. Nad obcí Milešov se tyčí 837 metrů vysoká hora Milešovka. Na vrcholu hory se nachází 19 metrů vysoká rozhledna, která je součástí meteorologické stanice. Rozhledna je za dobrých klimatických podmínek celoročně přístupná také veřejnosti (35 kč vstup/dospělý).
Tato bývalá sopka údajně slibuje za krásného počasí výhledy až 300 km daleko
Svahy dosahující až 30 stupňů jsou pokryty většinou listnatými lesy.


Náš výstup

Našim výchozím místem se stalo rozcestí Pod Březinou (571 m.n.m), které se nachází na silnici mezi obcí Milešov a Kostomlaty pod Milešovkou. Po modré/červené turistické značce jdeme lesem po téměř rovné cestě až na louku nad obcí Černčice, ke které následně scházíme. Zde se nachází turistický rozcestník Černčice (488 m.n.m). K tomuto místu jsme již zdolali 1,5 km zvolené trasy a po modré značce pokračujeme dále na vrchol Milešovky. Před sebou máme ještě 2 km dlouhou cestu vedoucí stále vzhůru. S narůstající výškou se stupeň stoupání stále zvyšuje a teplota klesá. Bohužel zvolená trasa vede po celou dobu lesem, a proto lze výhledy do okolí vyfotit pouze v místech, kde jsou stromy nižší.


Během našeho výstupu musíme být stále opatrní, protože pod sněhem jsou zmrzlá místa a pád na kamenitou cestu by nemusel dobře dopadnout. Na vrcholu se kromě meteorologické stanice nachází také restaurace, která je otevřena celoročně vždy o víkendech a za lidové ceny si je zde možno dát klobásu či polévku :-)

V případě, že si chcete cestu zkrátit, je možno dojet autem až do obce Černčice, do níž vede cesta za obcí Milešov ve směru od Lovosic. Z Černčic vede na vrchol 2 km dlouhá modře značená turistická trasa.

Hora Milešovka

Doprava

Cesta tam a zpět: (autem) Praha -> D8 směr Teplice/Ústí nad Labem -> Lovosice -> Milešov -> Rozcestí Pod Březinou (po silnici směr Kostomlaty)

Obtížnost a charakter trasy

Trasa vede sice stále vzhůru, ale výstup není nijak náročný. Během cesty potkáváme několik rodin s dětmi či starších osob.