Vrané nad Vltavou a Mařenka:: [ Vytvořeno 06.03.2010 ]
[ Shlédnuto 9868x ]

Ledopád u Vrané nad Vltavou

Vlakem mířícím do Čerčan vyjíždíme ze stanice Praha Hlavní nádraží do stanice Jarov. Od nádraží pak scházíme k Vltavě a pokračujeme po silnici proti proudu řeky podél skalních stěn. Po pár set metrech vidíme mezi skalami žleb pokrytý ledem, jehož začátek je jen pár metrů nad silnicí.
Nástup ledopádu je místem, kde je led nejstrmější. V případě příznivých podmínek může led dosáhnout až délky 40 metrů a průměrný sklon je mezi 40 a 55 stupni. V době kdy jsme zde zavítali my, bylo možné do ledu zavrtat šrouby, v opačném případě je možné využít nějaký ze stromů po stranách žlebu :) Tento ledopád je spíše pro pobavení a pro lezce, kteří si lezení ledů chtějí vyzkoušet. Výhodou je výborná dostupnost z Prahy.


Ledopád Mařenka

Tentokrát vyjíždíme z Prahy autem ve směru Zbraslav -> Vrané nad Vltavou -> Štěchovice (zde přes most) -> Krňany -> Teletín. Za obcí Teletín necháváme auto, protože dále již vede jen lesní cesta, která za větší sněhové nadílky není bez řetězů průjezdná. Po žluté značce se vydáváme směrem k vrcholu Máj a dále pokračujeme po žluté značce až do chatové osady nad břehem Vltavy (v osadě je na stromě cedulka ukazující směr k Mařence). Za druhou chatou od této cedulky je cesta vedoucí k Vltavě, kde scházíme. Cesta k Vltavě může být v zimě docela nebezpečná, neboť hrozí uklouznutí a pád ze srázu. Najít ledopád není nejlehčí a i my jsem dlouho bloudili, než jsme jej našli.


Samotný ledopád dosahuje délky okolo 60 metrů a zahrnuje několik kolmých míst. Zhruba po 20 metrech lezení se nachází zabitá skoba sloužící jako štand, po dalších deseti metrech pak druhá. Místo u druhé skoby je také výborné pro jištění v další délce ledu. Po dolezení druhé délky zjistíte, že jste se dostali na oplocený soukromý pozemek, zde je nutno buďto přelézt plot a nebo slanit. Lano je možno přichytit za strom nad žlebem.

Ledopád Mařenka

V době, kdy jsme zde byli my, byl led hodně tříštivý a nebylo možné, aby lezly dvě dvojice najednou, protože úzkým žlebem se stále řítily kusy ledu, které se odlamovaly za právě lezoucí dvojicí. Za podmínek, které jsem zde zažili my, bylo možné použít ledové šrouby i friendy do bočních skalnatých stěn žlebu.